چارچوب نظری: یک راهنمای کامل برای ایجاد “طرح” از سند تحقیق شما

چارچوب نظری: یک راهنمای کامل برای ایجاد “طرح” از سند تحقیق شما

نظریه ها برای تحقیق حیاتی هستند. در یک مطالعه کمی ، نظریه ها قصد دارند پاسخی برای سوال تحقیق ارائه دهند. از طرف دیگر ، نظریه ها در مطالعه کیفی نقش متنوعی دارند. یعنی ممکن است به نتیجه نهایی مطالعه منجر شود یا “لنزهای جدیدی” فراهم کند که از طریق آنها می توانند موضوع پیچیده را از منظر جدید بررسی کنند ، بر جنبه های مختلف داده متمرکز شوند یا تجزیه و تحلیل داده ها را انجام دهند و نتایج را تفسیر کنند . در حالی که نظریه ها ارتباط برقرار می کنند ، چارچوب نظری هدف مطالعه را تعریف می کند و سند تحقیق را پایه ریزی می کند.

همانطور که توسط آیزنهارت بیان شد “چارچوب نظری ساختاری است که با توجه به یک نظریه رسمی که با استفاده از توضیح منسجم پدیده و روابط خاص ساخته می شود ، تحقیقات را هدایت می کند”. چارچوب نظری راهنمایی است که کل مطالعه بر اساس آن ساخته شده است. چارچوب نظری که در بخش اولیه یک سند تحقیق ارائه شده است ، منطقی برای بررسی یک مسئله خاص تحقیقاتی ارائه می دهد. این یک ساختار را ارائه می دهد که نحوه ساختار و سازماندهی سند تحقیق را از نظر معرفت شناختی ، فلسفی ، تحلیلی و روش شناختی تعریف می کند.

اهداف یک چارچوب نظری

همانطور که قبلاً گفته شد ، چارچوب نظری منطقی برای تحقیق فراهم می کند و نشان می دهد که تحقیق پیش بینی نشده بود. اهداف اصلی چارچوب نظری عبارتند از:

تعریف مفاهیم قابل توجه
توضیح مفروضات و انتظارات
تحلیل کنید ، نظریه های مشابه / مرتبط را انتخاب و ترکیب کنید
ایجاد یک چارچوب نظری

برای توسعه یک چارچوب نظری ، یک محقق لازم است که درک عمیقی از سه جنبه زیر داشته باشد.

این مسئله باید ارتباطی بین دو عامل ایجاد کند که منجر به بررسی بیشتری می شود. بیانیه مسئله ، مسئله اصلی و مناطقی را که نیاز به تحقیق / تحقیق بیشتر دارند ، مشخص می کند.
اهداف و نتایج مسئله را توصیف می کند.
اهمیت ، همانطور که از نامش پیداست ، اهمیت مطالعه شما و چگونگی آن را در دانش موجود توضیح می دهد.
مراحل توسعه یک چارچوب نظری عبارتند از:

مفاهیم کلیدی را انتخاب کنید – اصطلاحات مهم را از سوال تحقیق و بیان مسئله شناسایی کنید. از آنجا که مفاهیم شامل چندین تعریف هستند ، می توانید از یک چارچوب نظری برای توضیح معنی هر اصطلاح استفاده کنید. به عنوان مثال ، موسسه ABC با افزایش غیبت دانشجویان مواجه بود. هدف از آن ارتقا present گرایش به دانش آموزان است و فرض می کند که یادگیری سرگرم کننده نقشی اساسی در دستیابی به روند بازی دارد. برای بررسی موضوع ، سوالات تحقیق ، هدف و بیان مسئله تعریف شد. سوال تحقیق ، “چگونه می توان گرایش دانشجویی را بهبود بخشید؟” ، “هدف از جمله یادگیری سرگرم کننده” بود و “افزایش غیبت دانش آموزان” مسئله بود. در اینجا ، یادگیری سرگرم کننده و گرایش دانشجویی محور اصلی مطالعه است و چارچوب نظری باید این مفاهیم را توصیف کند.
تئوری ها را تعریف و ارزیابی کنید – برای شناسایی مفاهیم کلیدی ، یک بررسی ادبیات انجام دهید و مشخص کنید که محققان قبلی مفاهیم کلیدی را چگونه تعریف کرده اند و بین آنها ارتباط برقرار کرده اند. بعلاوه ، هنگام کار بر روی چارچوب ، روشهای قبلاً استفاده شده را مقایسه و تحلیل کنید. به دنبال توضیح مدل مناسب برای مطالعه شما و توجیه دلایل استفاده از همان مدل. در تحقیقات پیچیده ، شما می توانید تئوری های حوزه های مختلف را ترکیب کنید و یک چارچوب منحصر به فرد ایجاد کنید. با این حال ، اگر نظریه ای کاملاً ثابت وجود دارد و شما از آن استفاده نمی کنید ، دلیل آن را توجیه کنید.
مشارکت های قابل توجه را توصیف کنید – پس از ایجاد ارتباط بین نظریه های موجود ، گام بعدی (نهایی) توضیح چگونگی مناسب بودن تحقیقات شما در زمینه مورد علاقه است. نحوه آزمایش نظریه و چگونگی کمک نتایج به اطلاعات موجود را بیان کنید. اگر نظریه خاصی را به عنوان مبنای درک و تفسیر داده ها استفاده کرده اید ، توضیح دهید. نشان دهید اگر نظریه شما نظریه های موجود را به چالش می کشد یا آنها را مورد انتقاد قرار می دهد یا خیر و آیا روش های نظری را برای دستیابی به رویکرد جدید ترکیب کرده اید.
چرا این چارچوب مهم است؟

چارچوب نظری به شما امکان می دهد نظریه ضمنی را به روشی مشخص و واضح روشن کنید.
این چهارچوب های دیگر را در نظر گرفته و تعصب در تفسیر داده ها را کاهش می دهد.
این دیدگاه و زمینه شما را برای خواننده توضیح می دهد.
شامل مجموعه ای منسجم و بهم پیوسته از ایده ها است و در مورد مشاهدات تعمیم می دهد.
این پدیده اصلی ، وقایع یا روابط را توضیح می دهد.
در صورت نیاز ، می توان از چارچوب نظری برای ایجاد یک فرضیه استفاده کرد.
چارچوب های نظری انواع مختلفی دارند. بسته به نوع مطالعه ، دیدگاهی که در آن به مطالعه نزدیک می شوید و مفهوم اصلی برای انتقال ، یک تئوری مناسب را انتخاب کنید و پایه محکمی برای سند تحقیق خود بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *