راهنمای کوتاه برای نوشتن پایان نامه دکتری موفق

در اینجا یک راهنمای کوتاه آورده شده است که توصیه های عملی و ساده ای در مورد چگونگی نوشتن موفقیت آمیز پایان نامه دکترا ارائه می دهد. این می تواند به طور گسترده توسط دانشجویان در زمینه های مختلف علوم انسانی و علوم انسانی مورد استفاده قرار گیرد.

طرح کلی
با فرض اینکه شما با تمام تحقیقات خود به پایان رسیده اید و بیانیه پایان نامه را تهیه کرده اید ، باید آماده باشید تا رئوس مطالب و شواهد اصلی خود را تهیه کنید. رئوس مطالب برای پایان نامه دکترا احتمالاً چند صفحه با عناوین فصل ها ، عنوان های فرعی و سایر یادداشت ها و نظرات خواهد بود. اما طرح کلی از این نوع و طول تفاوت چندانی با رئوس مطالب استاندارد ۵ پاراگرافی که باید با آنها آشنا باشید ندارد.

سازمان
برای جمع آوری و بازیابی اطلاعات حتماً از سیستمی استفاده کنید. نوشتن پایان نامه احتمالاً به بسیاری از حقایق ، ارقام ، پارافره ها و نقل قول ها احتیاج دارد ، بنابراین می خواهید هنگام نوشتن اولین پیش نویس ها ، موارد را کاملاً منظم نگه دارید و سپس بعداً وقتی منابع خود را ذکر می کنید ، از آنها استفاده کنید.

سبک
زبان شما باید واضح و روشن باشد. نوشتن متفکر و دستور زبان خوب ، خواندن پایان نامه شما را آسان می کند. نوشتن عامیانه و غیررسمی باید حذف شود. به نکته پایبند باشید و سعی کنید حرف خود را با کمترین کلمات بیان کنید. به یاد داشته باشید که عبارات و کلمات کوتاه و ساده اغلب بهتر از عبارات طولانی هستند. به عنوان مثال ، وقتی می توانید بگویید “اکنون” از “در این برهه از زمان” استفاده نکنید.

ارائه
پایان نامه دکترای شما لازم نیست که یک شاهکار انتشار بصری باشد ، اما باید کمی وقت بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که عناصر قالب – عنوان فصل ، زیرنویس ، نقل قول ، متن متنی و موارد دیگر – در کل سازگار هستند و باعث عدم توجه شما نمی شوند. خواننده از هرگونه رنگ فانتزی یا عناصر هنری متنی استفاده نکنید. اطمینان حاصل کنید که فضاهایی که هر بخش را از هم جدا می کنند ، برابر هستند و فقط یک نوع قلم را انتخاب می کنید که خواندن آن آسان باشد.

ویرایش
سرانجام شما آماده تصحیح و ویرایش نهایی پایان نامه دکترای خود هستید. شما باید زمان زیادی را به این تمرین اختصاص دهید و حداقل در دو مرحله به آن نزدیک شوید. مرحله اول یک بررسی و ویرایش جهانی است که به طور کامل به پایان نامه نگاه می کنید. مرحله دوم دقیق تر است و شما را مجبور می کند که پایان نامه خود را پاراگراف به پاراگراف ، سپس جمله به جمله بنگرید.

به دنبال اشتباهات گرامری ، علائم نگارشی ، استفاده از کلمات و سازگاری با آنها باشید. ممکن است راحت تر باشید که پایان نامه خود را برای چند روز قبل از شروع ویرایش های خود کنار بگذارید تا احتمال بروز خطا بیشتر باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *