ساختار پایان نامه دکترا

پس از اتمام بررسی ادبیات اولیه و انجام تحقیقات اصلی ، به مرحله بعدی پایان نامه دکترای خود می روید و شروع به ترسیم طرحی می کنید که پایان نامه شما دنبال خواهد کرد.

در اکثر رشته ها قبل از شروع تحقیق و نگارش ، دانش آموزان به نوشتن و دفاع از پایان نامه یا پیشنهاد پایان نامه نیاز دارند. پروپوزال پایان نامه سندی است که سوالات یا ایده های اصلی پروژه شما را بررسی می کند ، ادبیات مربوط به موضوع را بررسی می کند ، ضرورت تحقیقات بیشتر را توضیح می دهد و در آخر ، فرضیه های مورد انتظار و اهمیت آنها را برای موضوع و در رشته های بزرگتر بحث می کند .

انتخاب موضوع شما می تواند ترسناک باشد:

شما احتمالاً چندین سال روی این پروژه کار خواهید کرد. صحبت با اعضای هیئت علمی در بخش شما می تواند به شما کمک کند تا فکر خود را متمرکز کنید.

در رشته تحصیلی خود ، شما توسط پروژه خود شناسایی خواهید شد و ممکن است پایان نامه خود را به پایان برسانید و در مقاله یا فرم کتاب منتشر کنید. اما صرفاً نوشتن پایان نامه به معنای نوشتن پایان نامه نیست. شما باید توجیه کنید که چرا پروژه پیشنهادی شما از نظر شخصی هم دارای اهمیت است و هم از نظر حرفه ای مهم است. برای انتخاب موضوع می توانید چندین سوال از خود بپرسید:

چه ایده ها ، مفاهیم یا بحث های علمی را بیشتر جالب می دانم؟ بیشتر به چه موضوعاتی توجه می کنم و چرا؟

آیا در زمینه کاری من خلا یا مشکل مشخصی وجود دارد که نیاز به مطالعه بیشتر دارد؟

به نظر من کدام روش تحقیق و سبک نوشتن جذاب ترین است؟

هنگامی که موضوعات احتمالی را در نظر می گیرید ، مهم است که به این فکر کنید که چه کسی پایان نامه شما را توصیه می کند. ملاقات با مشاور احتمالی شما برای محدود کردن و تصحیح سوالات اصلی پروژه شما مهم خواهد بود. از آنجا که وی به احتمال زیاد پایان نامه های قبلی را توصیه کرده است ، همچنین بهتر است از مشاور خود بخواهید یک پایان نامه مدلی را پیشنهاد دهد که می توانید برای تنظیم واقعاً موضوع خود به آن کمک کنید.

تحقیق و نگارش پایان نامه خود

روند تحقیق و نگارش پایان نامه از نظر رشته متفاوت است. برای دانشجویان علوم ، فرآیند تحقیق و یافته های تجربی گاهی اوقات می تواند مهمتر از سند مکتوب نهایی باشد. دانشجویان علوم اجتماعی قبل از تمرکز بر نوشتن به صورت متمرکز ، معمولاً مجبورند تحقیقات میدانی یا فشرده انجام دهند. در زیر چند استراتژی کلی برای کمک به شما در روند پایان نامه آورده شده است.

هر روز بنویسید

به قول معروف ، حتی اگر هر روز فقط یک صفحه بنویسید ، پس از یک سال بیش از ۳۶۵ صفحه خواهید داشت – این تقریباً یک پایان نامه تمام شده است!

اگرچه این جدول زمانی کمی غیرواقعی است ، اما نوشتن عادت برای تکمیل پایان نامه مهم است. نوشتن می تواند به شما در تولید ایده های پیچیده و پردازش اطلاعات کمک کند. نوشتن را به تعویق نیندازید تا زمانی که آنچه فکر می کنید ایده ها و فصل های کاملاً تشکیل شده است

به عنوان مثال نوشتن حتی در حین انجام تحقیق به شما امکان می دهد سوالات تحقیق خود را اصلاح کرده و تصور کنید که داده های شما در چه رابطه ای قرار دارند. . نوشتن روزانه ، هرچند کوتاه ، تعامل مداوم با ایده های پایان نامه شما را تضمین می کند. پس از گذراندن هفته ها یا ماه ها به طور کامل از پروژه ، هیچ چیز دشوارتر – یا ناامید کننده – نیست.

یک گروه نوشتن رساله تشکیل دهید

داشتن گروهی دیگر از دانشجویان پایان نامه در رشته شما می تواند محیط حمایتی را ایجاد کند که در آن می توانید ایده ها را بحث کنید ، مقاله نویسی کنید و بازخورد بگیرید قبل از ارائه فصل به مشاوران یا کمیته ها. جلسات گروهی همچنین می تواند به شما در ایجاد انگیزه برای نوشتن منظم کمک کند. ایده خوبی است که در ابتدای کار یک گروه نوشتن تشکیل دهید ، انتظارات مشخصی راجع به آنچه اعضا امیدوارند از گروه خارج شوند تعیین کنید و یک برنامه نوشتاری و جلسات واقع بینانه تنظیم کنید.

مهلت های منظم تعیین کنید

مهلت های کوتاه مدت و بلند مدت واقع بینانه تعیین کنید و یک جدول زمانی تعیین کنید. برای اینکه پروژه شما بیشتر قابل کنترل باشد ، پایان نامه خود را به چند بخش قابل تجزیه تقسیم کنید که می تواند با گروه نوشتن شما به اشتراک گذاشته شود یا برای بازخورد به خدمات آموزش نوشتن آورده شود. مهلت های واقع بینانه فصل و جلسات را با مشاور خود تعیین کنید و خط مشی مقابله با مهلت های فراموش شده را تعیین کنید. احساس گیر افتادن و از دست دادن مهلت های متعدد دلیل مهمی برای جستجوی مشاور خود است ، نه دلیلی برای اجتناب از او.

نوشته های خود را داشته باشید

به یاد داشته باشید که رساله دکترای شما متعلق به شماست. این مهارت انضباطی شما را نشان می دهد ، هویت حرفه ای شما را مشخص می کند و احتمالاً منتشر خواهد شد. بنابراین ، اکنون زمان توسعه مهارتهای حرفه ای لازم برای موفقیت در رشته شما است ، از جمله خواندن و بازبینی کار توسط همسالان (به عنوان مثال ، در گروه نوشتن) ، یادگیری خودآزمایی و مشاوره برای نقاط ضعف نوشتن ، و در صورت لزوم با یک ویرایشگر حرفه ای تماس بگیرید تا به شما در زمینه مشکلات زبان یا دستور زبان کمک کند.

در مورد نیاز به اصلاح یا تصحیح تصمیم بگیرید

هنگامی که به فرآیند بازنگری فکر می کنید ، در مورد تفاوت بین اصلاح و تصحیح واضح باشید. تجدیدنظر در یک پایان نامه بسیار بیشتر از ویرایش برای دستور زبان ، روشن کردن انتخاب کلمات ، یا برش و جایگذاری است. هدف هنگام تجدید نظر در پایان نامه شما باید این باشد

ایده های خود را تا آنجا که ممکن است توسعه داده و شفاف کنید. تجدید نظر به شما امکان می دهد در مورد موضوع خود به صورت متمرکز و جامع بیندیشید ، ارتباطات بزرگتری را جستجو کنید و پیامدهای بیشتری از ایده های خود را دریابید و مطالب خود را به منطقی ترین شکل سازمان دهید. مواردی مانند ویرایش در سطح کلمه ، انتقال بین پاراگراف ها و مسائل گرامری ، همه بخشی از فرایند تصحیح هستند که ممکن است بخواهید آنها را تا آخرین مراحل پروژه ذخیره کنید.

اگر گیر افتادید کمک بگیرید

همه گیر می کنند. وقتی این اتفاق افتاد ، از خود بپرسید که چرا گیر افتاده اید؟ آیا هر روز وقت کافی برای نوشتن با کیفیت به خود می دهید؟ آیا فضای نوشتاری آرام و مساعدی دارید؟ آیا می توانید یک جدول زمانی اصلاح شده برای تجزیه فصل به نظر می رسد یک فصل نامناسب به بخش های قابل مدیریت ایجاد کنید؟ آیا می توانید با مشاور خود ملاقات کنید تا درباره مقاله نوشتن پایان نامه خود بحث کنید؟

با موفقیت از خدمات آموزش نوشتن استفاده کنید

خدمات آموزش نوشتن برای کمک به همه مراحل فرآیند نوشتن پایان نامه در دسترس است. هنگام تعیین وقت ، موضوع و گروه پایان نامه خود را ذکر کنید تا در صورت امکان با یک معلم خصوصی آشنا به رشته خود مطابقت داشته باشید. در زیر چند پیشنهاد مفید برای استفاده بیشتر از جلسه تدریس خصوصی شما آورده شده است.

بدانید که شما بهترین منتقد خود هستید

شما پروژه خود را بهتر از دیگران می دانید. بنابراین مسئولیت شماست که با تعیین اهداف روشن و معقول برای تمرکز در آموزش ، از انتصاب خود نهایت استفاده را ببرید. به نظر شما عمده ضعف های تحلیلی این بخش از پایان نامه شما چیست؟ چرا؟ مشکلات احتمالی را در تجزیه و تحلیل خود پیش بینی و تعیین کنید و در ابتدای قرار ملاقات خود با معلم خود در میان بگذارید.

مرحله خود را در روند بازبینی مشخص کنید

آیا در مراحل اولیه تجدید نظر هستید یا قبلاً این بخش را اصلاح کرده و برای پذیرش به کمیته خود ارائه داده اید؟ آیا این بخش از پایان نامه خود را به شخص دیگری یا مشاور خود نشان داده اید؟ اگر چنین است ، آنها چه نظرات یا بازخوردهایی ارائه دادند؟

بازخورد قبلی را به قرار خود بیاورید

اگر از مشاور خود ، گروه نوشتاری ، یا قرار قبلی تدریس خصوصی بازخورد دارید و می خواهید تغییرات پیشنهادی را در آن بگنجانید ، بهتر است این بازخورد را به همراه داشته باشید.

آماده باشید تا توضیح دهید که چگونه بخش نوشتن در فصل شما و پروژه بزرگتر متناسب است

از آنجا که معلم راهنمای شما به احتمال زیاد با کار شما آشنا نخواهد بود ، بهتر است آماده باشید که دقیقاً توضیح دهید چگونه بخش نوشتاری که برای قرار ملاقات خود آورده اید در پروژه بزرگتر متناسب است. اغلب نوشتن یک پاراگراف کوتاه یا خلاصه توضیح سوالات و استدلالهای اصلی پایان نامه می تواند مفید باشد تا استاد راهنما بتواند بازخورد دقیقی ارائه دهد. انجام این کار اضافی قبل از مراجعه به خدمات آموزش نوشتن به شما کمک می کند تا از جلسه تدریس خصوصی خود نهایت استفاده را ببرید.

توجه داشته باشید که مدرسان در یک جلسه تدریس خصوصی ۵۰ دقیقه ای می توانند فقط حدود ده صفحه از پایان نامه را بخوانند
تلاش برای درج صفحات بیشتر زمان کمی برای بازخورد دقیق و بحث و گفتگو مفید خواهد گذاشت. به یاد داشته باشید ، هدف از قرار ملاقات این نیست که از هر بخشی از بخشی که وارد می کنید ، استفاده کنید بلکه هدف شما ایجاد استراتژی هایی است که می توانید در سایر بخشهای پایان نامه خود نیز به کار ببرید.

کار خود را بین قرارها تجدید نظر کنید

هنگامی که بلافاصله پس از قرار ملاقات آن را در نوشتن خود بگنجانید. کار بین قرار ملاقات ها به شما کمک می کند سوالات خود را نسبت به استاد راهنما متمرکز کنید و احساس مالکیت نسبت به کارهای خود را تقویت کنید.

ساختار پایان نامه

این الگوی کلی است که بسیاری از پایان نامه ها از آن پیروی می کنند:

مقدمه – این اهداف اصلی پروژه شما را مشخص می کند ، اینکه چرا کار قابل توجه است و سهم اصلی آن در دانش چیست. در این مرحله شما همچنین می توانید فصل های باقیمانده را خلاصه کرده و خلاصه ای از استدلالی را که برای توسعه آن ارائه می دهید ، ارائه دهید.

بررسی ادبیات – مقدمه به طور کلی منجر به نوشتن مرور ادبیات شما می شود. در اینجا شما می توانید زمینه علمی پروژه خود را مشخص کنید. شما تأیید خواهید کرد که تحقیقات موجود دکترای شما را در کجا شکل داده است ، اما بر ماهیت منحصر به فرد کار خود تأکید می کنید.

فصل ها – پس از پایان تحقیقات خود ، قسمت عمده پایان نامه را شروع می کنید. این نتایج شما را خلاصه می کند و توضیح استدلالی را که بر اساس آنها ارائه داده اید شروع می کند. بعضی از دکترا نیز شامل فصل های خاصی در مورد روش شناسی و / یا بازآفرینی داده هایی است که شما توسعه داده اید. دیگران با استفاده از منابع و نتایج در صورت مرتبط بودن ، استدلال شما را در طی یک مرحله توسعه می دهند.

نتیجه گیری – پایان نامه با یک فصل نهایی به پایان می رسد که عناصر مختلف استدلال شما و شواهدی را که برای آن ارائه کرده اید جمع می کند. شما اهمیت پروژه خود (و سهم اصلی بسیار مهم آن در دانش) را بازگو خواهید کرد. همچنین ممکن است از فرصت استفاده کرده و توانایی بالقوه کار بیشتر یا فرصتهایی را برای استفاده از یافته های خود در خارج از دانشگاه تصدیق کنید.

کتابشناسی و ضمائم – در پایان پایان نامه خود ، باید لیست کاملی از کتابها ، مقالات و داده هایی را که در کتابشناسی به آنها مراجعه کرده اید ، قرار دهید. همچنین ممکن است لازم باشد اطلاعات اضافی را به صورت پیوست ارائه دهید.
پایان نامه دکترا چه مدت باید باشد؟

طول پایان نامه های دکتری از موضوعی به موضوع دیگر متفاوت است ، اما همه آنها بسیار بیشتر از دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد است. دانشگاه شما معمولاً حد بالایی را تعیین می کند.

به طور کلی ، پایان نامه های مبتنی بر STEM کمی کوتاه تر از مقاله های علوم هنری ، انسانی و اجتماعی خواهد بود.

دانشگاه ها (و گروه های مختلف) سیاست های مختلفی راجع به آنچه در این تعداد کلمات حساب می شود ، دارند ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که از شما انتظار می رود. با استاد راهنمای خود بررسی کنید که آیا منابع ، کتابشناسی یا ضمایم در شمارش کلمات برای پایان نامه شما گنجانده شده است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *