چگونه چکیده بنویسیم؟

چگونه چکیده بنویسیم؟

چکیده خلاصه ای از یک اثر بزرگتر مانند پایان نامه یا مقاله پژوهشی است. چکیده خلاصه اهداف و نتایج تحقیق شما را گزارش می کند تا خوانندگان بدانند مقاله دقیقاً درباره چیست.

وقتی بقیه متن را کامل کردید ، خلاصه را در انتها بنویسید. این چهار مرحله را دنبال کنید:

سوال و اهداف تحقیق خود را بیان کنید
شرح مختصری از روش ارائه دهید
مهمترین یافته ها یا استدلال های خود را خلاصه کنید
نتیجه گیری خود را بیان کنید
چکیده معمولاً در حدود ۱۵۰–۳۰۰ کلمه است ، اما اغلب محدودیت کلمه ای محدود وجود دارد ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که شرایط را بررسی کنید. چکیده را بعد از صفحه عنوان و تأییدیه ها قبل از فهرست مطالب ، در یک صفحه جداگانه قرار دهید.

چه موقع چکیده بنویسید
هنگام نوشتن پایان نامه ، پایان نامه ، مقاله پژوهشی یا ارسال مقاله به یک مجله دانشگاهی ، تقریباً همیشه مجبور خواهید بود چکیده ای را درج کنید.

در همه موارد ، چکیده آخرین چیزی است که می نویسید. این باید یک متن کاملاً مستقل و مستقل از خود باشد ، نه یک متن کپی شده از مقاله یا پایان نامه شما. چکیده مقاله باید به تنهایی برای کسی که مقاله کامل شما یا منابع مرتبط را مطالعه نکرده باشد ، قابل درک باشد.

ساده ترین روش برای نوشتن چکیده ، تقلید از ساختار کار بزرگتر است – آن را به عنوان نسخه ای کوچک از رساله یا مقاله تحقیق خود در نظر بگیرید. در بیشتر موارد ، این بدان معنی است که چکیده باید شامل چهار عنصر اصلی باشد.

مرحله ۱: اهداف خود را بیان کنید
با مشخص کردن هدف تحقیق خود شروع کنید. هدف شما از پاسخ دادن به چه سالی بود؟ از افعالی مانند تحقیق ، آزمایش ، تجزیه و تحلیل یا ارزیابی برای توصیف دقیق آنچه که قصد انجام آن را دارید استفاده کنید.

این قسمت از چکیده را می توان به صورت ساده یا حال نوشت و نوشت ، اما هرگز نباید به آینده اشاره کند ، زیرا تحقیقات در حال حاضر کامل است.

این مطالعه رابطه بین مصرف قهوه و بهره وری را بررسی خواهد کرد.
این مطالعه رابطه بین مصرف قهوه و بهره وری را بررسی می کند.
مرحله ۲: روش های خود را شرح دهید
بعد ، روشهایی را که برای پاسخ دادن به س yourال خود استفاده کرده اید نشان دهید. این قسمت به طور کلی باید توصیفی ساده از آنچه در یک یا دو جمله انجام داده اید باشد. این معمولاً در زمان ساده گذشته نوشته می شود زیرا به اعمال کامل اشاره دارد.

مصاحبه های نیمه ساختاریافته با ۲۵ شرکت کننده انجام می شود.
مصاحبه های نیمه ساختاریافته با ۲۵ شرکت کننده انجام شد.
در اینجا اعتبار ، موانع یا محدودیت ها را ارزیابی نکنید – هدف این نیست که از نقاط قوت و ضعف روش استفاده کنید ، بلکه باید بینشی سریع از رویکرد و رویه های کلی مورد استفاده شما به خواننده ارائه دهید.

مرحله ۳: نتایج خود را خلاصه کنید
به بررسی اجمالی نتایج اصلی تحقیق بپردازید. این قسمت از چکیده می تواند در زمان حال یا گذشته باشد.

تجزیه و تحلیل ما ارتباط زیادی بین مصرف قهوه و بهره وری نشان داده است.
تجزیه و تحلیل ما یک ارتباط قوی بین مصرف قهوه و بهره وری را نشان می دهد.
تجزیه و تحلیل ما نشان داد که ارتباط زیادی بین مصرف قهوه و بهره وری وجود دارد.
بسته به اینکه تحقیقات شما طولانی و پیچیده است ، ممکن است نتوانید همه نتایج را در اینجا وارد کنید. سعی کنید فقط مهمترین یافته هایی را که به خواننده امکان می دهد نتیجه گیری شما را درک کند برجسته کنید.

مرحله ۴: نتیجه گیری کنید
در آخر ، نتیجه گیری اصلی تحقیق خود را بیان کنید: پاسخ شما به سوال تحقیق چیست؟ خواننده باید با درک روشنی از نکته اصلی که تحقیقات شما اثبات یا استدلال کرده است ، پایان دهد. نتیجه گیری معمولاً به صورت ساده فعلی نوشته می شود.

نتیجه گرفتیم که مصرف قهوه بهره وری را افزایش می دهد.
نتیجه می گیریم که مصرف قهوه بهره وری را افزایش می دهد.
اگر محدودیت های مهمی در تحقیقات شما وجود دارد (به عنوان مثال ، مربوط به اندازه یا روش نمونه شما است) ، باید آنها را به طور خلاصه ذکر کنید. این به خواننده اجازه می دهد تا اعتبار تحقیق شما را به طور دقیق ارزیابی کند.

اگر هدف شما حل یک مشکل عملی بود ، نتیجه گیری ممکن است شامل توصیه هایی برای اجرا باشد. در صورت مرتبط بودن ، می توانید مختصراً برای تحقیقات بیشتر پیشنهاد دهید.

نکاتی برای نوشتن چکیده مقاله
متراکم کردن پایان نامه خود در فقط چند صد کلمه می تواند یک چالش واقعی باشد ، اما چکیده اولین (و گاهی اوقات تنها) بخشی است که مردم می خوانند ، بنابراین درست کردن آن مهم است. این استراتژی ها می توانند به شما در شروع کار کمک کنند.

طرح کلی معکوس
همه چکیده ها دقیقاً دارای عناصر یکسانی نخواهند بود. اگر تحقیقات شما ساختار متفاوتی دارد (به عنوان مثال یک پایان نامه علوم انسانی که از طریق فصل های موضوعی بحث ایجاد می کند) ، می توانید چکیده مقاله خود را از طریق یک طرح رئوس مطالب معکوس بنویسید.

برای هر فصل یا بخش ، کلمات کلیدی را لیست کرده و ۱-۲ جمله را که خلاصه نکته اصلی یا استدلال را دارند ، پیش نویس کنید. این به شما چارچوبی از ساختار چکیده خود می دهد. در مرحله بعد ، برای ایجاد ارتباط ، جملات را اصلاح کرده و نحوه توسعه بحث را نشان دهید.

چکیده باید یک نسخه فشرده از کل داستان را بیان کند ، و فقط باید شامل اطلاعاتی باشد که در متن اصلی یافت می شود. چکیده مقاله خود را دوباره بخوانید تا مطمئن شوید خلاصه ای از استدلال کلی شما را بیان می کند.

چکیده های دیگر را بخوانید
بهترین راه برای یادگیری کنوانسیون نوشتن چکیده مقاله ، خواندن مطالب دیگران است. شما احتمالاً در حین انجام بررسی ادبیات خود ، خلاصه مقالات مقاله ژورنالی را خوانده اید – سعی کنید از آنها به عنوان چارچوبی برای ساختار و سبک استفاده کنید.

همچنین می توانید بسیاری از نمونه های انتزاعی پایان نامه را در پایگاه داده های پایان نامه و رساله پیدا کنید.

واضح و مختصر بنویسید
چکیده خوب کوتاه اما تأثیرگذار است ، بنابراین مطمئن شوید که هر کلمه مهم است. هر جمله باید به وضوح یک نکته اصلی را بیان کند.

از کلمات غیرضروری پرکننده خودداری کنید و از اصطلاحات مبهم که نیاز به توضیح دارد – خلاصه مقاله باید برای خوانندگانی که با موضوع شما آشنا نیستند قابل درک باشد.

اگر می خواهید تا طول مورد نیاز را ویرایش کنید ، راهنمای ما برای کوتاه کردن چکیده مقاله را بخوانید.

بر تحقیقات خود تمرکز کنید
هدف از چکیده گزارش مشارکت اصلی تحقیقات شماست ، بنابراین از بحث درباره کارهای دیگران خودداری کنید ، حتی اگر در متن اصلی به آن بپردازید.

شما می توانید برای قرار دادن تحقیقات خود و یا نشان دادن ارتباط آن با یک بحث گسترده تر ، یک جمله یا دو جمله خلاصه از دانشمندان را وارد کنید ، اما نیازی به ذکر نشریات خاص نیست. موارد ذکر شده را به صورت چکیده وارد نکنید ، مگر اینکه کاملاً ضروری باشد (به عنوان مثال ، اگر تحقیقات شما مستقیماً به مطالعه دیگری پاسخ می دهد یا حول محور یک نظریه پرداز اصلی است).

قالب بندی خود را بررسی کنید
اگر در حال نوشتن یک پایان نامه یا پایان نامه هستید یا به یک ژورنال ارسال می کنید ، اغلب موارد مورد نیاز برای قالب بندی خاص وجود دارد – اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل ها را بررسی کنید و کارهای خود را به درستی قالب بندی کنید. برای مقالات پژوهشی APA می توانید قالب چکیده APA را دنبال کنید.

همیشه به کلمه حد محدود باشید. اگر در مورد مدت چکیده هیچ راهنمایی به شما داده نشده است ، بهتر است بیش از یک صفحه ننویسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *