پایان نامه: چه ، چرا و چگونه؟

پایان نامه: چه ، چرا و چگونه؟

پایان نامه یک پروژه تحقیقاتی بزرگ است که در پایان یک درجه انجام می شود. این شامل بررسی عمیق یک مسئله یا سوال است که توسط دانش آموز انتخاب شده است. این معمولاً بزرگترین (و آخرین) اثر مکتوب است که در طی یک مدرک تولید می شود.

طول و ساختار پایان نامه بسته به سطح و زمینه تحصیل بسیار متفاوت است. با این حال ، برخی از سوالات اصلی وجود دارد که می تواند به شما در درک نیازها و شروع پروژه پایان نامه کمک کند.

چه زمانی و چرا باید مقاله بنویسید؟
پایان نامه ای که گاهی اوقات پایان نامه نیز نامیده می شود ، در پایان دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد ارائه می شود. این یک پروژه بزرگتر از سایر مقالاتی است که شما نوشتید و به تعداد کلمات بیشتر و عمق تحقیق بیشتری نیاز دارد.

شما به طور کلی در پایان سال مدرک خود روی پایان نامه خود کار خواهید کرد ، در مدت زمان طولانی تر از یک مقاله استاندارد. به عنوان مثال ، پایان نامه ممکن است تمرکز اصلی شما در شش ماه آخر دوره شما باشد.

چرا پایان نامه مهم است؟
پایان نامه آزمون ظرفیت شما برای تحقیقات مستقل است. در نوشتن پایان نامه استقلال زیادی به شما داده می شود: شما به ایده های خود می رسید ، تحقیقات خود را انجام می دهید و متن را توسط خودتان می نویسید و ساختار می دهید.

این بدان معنی است که آماده سازی مهمی برای آینده شماست ، خواه در دانشگاه ادامه دهید یا نه: این به شما می آموزد که وقت خود را مدیریت کنید ، ایده های اصلی تولید کنید و به طور مستقل کار کنید.

چه کسی بر رساله شما نظارت خواهد کرد؟
در طول برنامه ریزی و نگارش پایان نامه خود ، شما با یک استاد راهنما از بخش خود کار خواهید کرد. وظیفه سرپرست این است که در طول مراحل به شما بازخورد و مشاوره دهد.

استاد راهنمای رساله اغلب توسط دپارتمان تعیین می شود ، اما ممکن است مجاز باشید که ترجیحات را نشان دهید یا به سرپرستان بالقوه نزدیک شوید. در این صورت ، سعی کنید شخصی را انتخاب کنید که با موضوع انتخابی شما آشنا باشد ، در سطح شخصی با او کنار بیایید و در گذشته نظرات وی را مفید دانسته باشید.

سرپرست شما چگونه به شما کمک خواهد کرد؟
استاد راهنما برای راهنمایی شما در پروژه پایان نامه وجود دارد ، اما شما هنوز هم به طور مستقل کار می کنید. آنها می توانند در مورد ایده های شما بازخورد دهند ، اما ایده هایی برای شما ارائه نمی دهند.

ممکن است لازم باشد ابتکار عمل را درخواست کرده و جلسه اولیه با سرپرست خود را درخواست کنید. سپس می توانید جلسات آینده خود را برنامه ریزی کرده و مهلت های معقولی را برای مواردی مانند اتمام جمع آوری اطلاعات ، طرح کلی ساختار ، فصل اول ، اولین پیش نویس و غیره تعیین کنید.

حتماً از قبل برای جلسات خود آماده شوید. ایده های خود را تا جایی که می توانید کامل فرموله کنید و مشخص کنید که دقیقاً در کجا مشکل دارید تا بتوانید از استاد راهنمای خود مشاوره خاصی بخواهید.

چه نوع تحقیقی انجام می دهید؟
روش شما نسبت به پایان نامه بسته به رشته تحصیلی شما متفاوت خواهد بود. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که آیا شما تحقیق تجربی انجام می دهید ، که شامل جمع آوری داده های اصلی است ، یا تحقیقات غیر تجربی ، که شامل تجزیه و تحلیل منابع است.

رساله های تجربی (علوم)
یک رساله تجربی بر جمع آوری و تحلیل داده های اصلی متمرکز است. اگر در حال مطالعه موضوعی در علوم یا علوم اجتماعی هستید ، معمولاً این نوع پایان نامه را می نویسید.

نمونه سوالات تحقیق تجربی
نگرش کارگران شرکت های هواپیمایی نسبت به چالش های پیش آمده برای صنعتشان در اثر تغییر اقلیم چیست؟
رفتار درمانی شناختی در درمان افسردگی در بزرگسالان جوان چقدر موثر است؟
اثرات کوتاه مدت تغییر سلامت از سیگار کشیدن به سیگار الکترونیکی چیست؟
روشهای مختلف تجربی مختلفی وجود دارد که می توانید برای پاسخ به این س theseالات استفاده کنید – به عنوان مثال ، آزمایشات ، مشاهدات ، نظرسنجی ها و مصاحبه ها.

هنگام انجام تحقیقات تجربی ، باید مواردی مانند متغیرهایی را که بررسی خواهید کرد ، قابلیت اطمینان و روایی اندازه گیری ها و روش نمونه گیری خود را در نظر بگیرید. هدف تولید دانش علمی قابل استناد و قابل تولید است.

رساله های غیر تجربی (هنرها و علوم انسانی)
یک پایان نامه غیر تجربی با تحقیقات موجود یا متون دیگر کار می کند و تحلیل ، انتقاد و استدلال اصلی را ارائه می دهد ، اما داده اصلی ندارد. این رویکرد معمولاً دروس هنری و انسانی است.

نمونه سوالات تحقیق غیر تجربی
مفسران مطبوعات انگلیس نسبت به انقلاب فرانسه در ۱۷۸۹–۱۷۹۲ چه نگرشی داشتند؟
چگونه مضامین جنسیت و ارث در تلاقی می کنند؟
جمهوری افلاطون و آرمانشهر توماس مور چگونه بر اندیشه سوسیالیستی اتوپیایی قرن نوزدهم تأثیر گذاشتند؟
اولین گام ها در این نوع پایان نامه تصمیم گیری در مورد موضوع شما و شروع به جمع آوری منابع اولیه و ثانویه است.

منابع اولیه اهداف مستقیم تحقیقات شما هستند. آنها درباره موضوع شما شواهد دست اول را به شما ارائه می دهند. نمونه هایی از منابع اولیه شامل رمان ها ، آثار هنری و اسناد تاریخی است.

منابع ثانویه اطلاعاتی را ارائه می دهند که تجزیه و تحلیل شما را آگاه می کند. آنها اطلاعات منابع اصلی را توصیف ، تفسیر یا ارزیابی می کنند. به عنوان مثال ، شما ممکن است تحلیل های قبلی رمان یا نویسنده ای را که روی آن کار می کنید یا متون نظری را که قصد دارید در منابع اصلی خود اعمال کنید ، در نظر بگیرید.

ساختار رساله شما چگونه باید باشد؟
پایان نامه ها به فصل و بخش تقسیم می شوند. رساله های تجربی معمولاً از یک ساختار استاندارد پیروی می کنند ، در حالی که رساله های غیر تجربی انعطاف بیشتری دارند.

ساختار یک رساله تجربی
رساله های تجربی به طور کلی شامل این فصل ها هستند:

مقدمه:

توضیح در مورد موضوع خود و سوال (های) تحقیقاتی که می خواهید به آنها پاسخ دهید.
بررسی ادبیات: بررسی و ارزیابی تحقیقات قبلی در مورد موضوع شما.
روش شناسی: توضیحی در مورد نحوه جمع آوری و تحلیل داده های خود.
نتایج: شرح مختصری از آنچه پیدا کردید.
بحث: تفسیر آنچه این نتایج نشان می دهد.
نتیجه گیری: پاسخ به سوال (های) تحقیق شما و خلاصه ای از یافته های شما در دانش در زمینه شما کمک می کند.
گاهی اوقات ترتیب یا نامگذاری فصل ها ممکن است کمی متفاوت باشد ، اما برای تولید تحقیقات علمی معتبر و کامل باید تمام اطلاعات فوق را ذکر کرد.

سایر ساختارهای رساله
اگر پایان نامه شما شامل جمع آوری داده ها نباشد ، ساختار شما انعطاف پذیرتر است. شما می توانید مانند یک مقاله گسترده به آن فکر کنید – متن باید منطقی باشد به گونه ای که در خدمت استدلال شما باشد:

مقدمه: توضیحی در مورد موضوع شما و سوال (سوالی) که می خواهید به آنها پاسخ دهید.
بدن اصلی: توسعه تحلیل شما ، معمولاً به ۲-۴ فصل تقسیم می شود.
نتیجه گیری: پاسخ به سوال (های) تحقیق شما و خلاصه ای از تجزیه و تحلیل شما در دانش در زمینه شما کمک می کند.
فصل های متن اصلی را می توان بر اساس مضامین ، دوره های زمانی یا متن های مختلف تنظیم کرد. در زیر می توانید چند نمونه ساختار برای پایان نامه ها را در موضوعات مختلف مشاهده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *