محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران

محاسبه حجم نمونه

محاسبه حجم نمونه یکی از دغده های محققین به شمار می آید.روشهای مختلفی برای رسیدن به حجم نمونه منطقی و قابل استناد وجود دارد.در فرمول زیر با استفاده از فرمول معروف و پرکاربرد کوکران حجم نمونه را برنامه نویسی کرده ایم.شما تنها با وارد کردن تعداد جامعه آماری خود به حجم نمونه ایده آل خواهید رسید.

ماشین حساب اندازه نمونه
برای تعیین اندازه نمونه نظرسنجی داده شده از نظر نسبت نمونه ، حاشیه خطا و سطح اطمینان مورد نیاز می توانید از این ماشین حساب اندازه نمونه رایگان استفاده کنید.

شما می توانید اندازه نمونه را در پنج مرحله ساده محاسبه کنید:

سطح اطمینان مورد نیاز را از فهرست کشویی انتخاب کنید
حاشیه خطا را وارد کنید
نسبت کل جمعیت (٪) را وارد کنید
در صورت نیاز ، اندازه جمعیت را مشخص کنید
برای تولید نتایج بر روی دکمه “محاسبه” کلیک کنید.

محاسبه حجم نمونه در معادلات ساختاری کوواریانس محور

در مورد حجم نمونه لازم برای انجام معادلات ساختاری در میان محققان ،اجماعی وجود ندارد. بعضی از محققان با این استدلال که “روش مدل سازی معادلات ساختاری” تا حدود زیادی با برخی جنبه های رگرسیونی چند متغیری شبیه است،استفاده از اصول تعیین حجم نمونه در تحلیل رگرسیون چند متغیری ، برای تعیین حجم نمونه در مدل یابی معادلات ساختاری را پیشنهاد می کنند.

۵q<=n<=15q

که در آن :
q=تعداد متغیرهای مشاهده شده (گویه های پرسشنامه)
n= حجم نمونه است

بعضی دیگر از محققان برای انجام معادلات ساختاری حداقل حجم نمونه ۲۰۰ را پیشنهاد می کنند.این در حالی است که بیشتر بودن حجم نمونه ار این عدد ممکن است منجر به بالا رفتن کای دو و کاهش برازش مدل شود.برای انجام تحلیل عاملی،بعضی از دانشمندان (رامل ، ۱۹۷۰) برای هر سئوال ،۴پاسخ دهنده و بعضی دیگر (شواب،۱۹۸۰) برای هر سئوال ،حداقل ۱۰پاسخ دهنده را در نظر گرفته اند. بر اساس پیشنهادات دیگری نیز،چنانچه ۳۰سئوال برای اندازه گیری ۳ متغیر وجود داشته باشد،حداقل به ۳۰۰ نمونه برای انجام تحلیل ها نیاز می باشد. گرچه ،در بیشتر موارد نشان داده شده است که حجم نمونه ۱۵۰ تایی نیز برای انجام تحلیل عاملی اکتشافی کافی به نظر می رسد. برای انجام تحلیل عاملی تاییدی ،حداقل حجم نمونه ۲۰۰ تایی پیشنهاد شده است.(مک کالم و همکاران ،۱۹۹۹)

اندازه نمونه چیست؟
حجم نمونه یک نظرسنجی تعداد کل پاسخهای کامل است که در طی روند نظرسنجی دریافت شده است. از آن به عنوان نمونه یاد می شود زیرا شامل کل جمعیت هدف نیست. این نشان دهنده انتخابی از آن جمعیت است. به عنوان مثال ، بسیاری از مطالعات شامل نمونه گیری تصادفی است که به طور تصادفی از مجموعه ای از جمعیت هدف خواسته می شود تا یک نظر سنجی را تکمیل کنند.

برخی از اصطلاحات اساسی هنگام محاسبه اندازه نمونه مورد توجه قرار می گیرند. این موارد به شرح زیر است:

سطح اطمینان: سطح اطمینان یک نمونه به صورت درصد بیان می شود و میزان اطمینان شما از نماینده بودن جمعیت مورد نظر را توصیف می کند. به این معنی که ، چند بار درصد واقعی جمعیتی که پاسخی را انتخاب می کنند ، در فاصله اطمینان قرار دارد. به عنوان مثال ، اگر سطح اطمینان ۹۰٪ دارید ، اگر بخواهید ۱۰۰ بار نظر سنجی انجام دهید ، نظرسنجی دقیقاً همان نتایج را ۹۰ بار از آن ۱۰۰ بار نشان می دهد.

حاشیه خطا: حاشیه خطا نیز بر حسب درصد اندازه گیری می شود. این نشان دهنده میزان بازدهی جمعیت نمونه در بازتاب کل جمعیت است. هرچه حاشیه خطا کمتر باشد ، محقق به یک پاسخ دقیق در یک سطح اطمینان معین نزدیکتر است. برای تعیین حاشیه خطا ، به محاسبه کننده حاشیه خطای ما نگاهی بیندازید.

درصد جمعیتی که یک انتخاب مشخص را انتخاب می کنند: صحت نتایج تحقیق نیز با توجه به درصد نمونه ای که پاسخ داده شده را انتخاب می کند ، متفاوت است. اگر ۹۸٪ مردم “بله” و ۲٪ “خیر” را انتخاب کنند ، احتمال خطا کم است. با این حال ، اگر ۳۵٪ از جمعیت “بله” و ۶۵٪ “نه” را انتخاب کنند ، بدون توجه به اندازه نمونه ، احتمال خطا بیشتر است. هنگام انتخاب اندازه نمونه مورد نیاز برای سطح دقت مشخص ، محققان باید از بدترین درصد استفاده کنند. یعنی ۵۰٪

اندازه جمعیت: اندازه جمعیت تعداد کل افراد جامعه هدف است. به عنوان مثال ، اگر شما تحقیقاتی را انجام می دادید که براساس افراد ساکن انگلستان باشد ، کل جمعیت تقریباً ۶۶ میلیون نفر خواهد بود. به همین ترتیب ، اگر شما در مورد سازمانی تحقیق می کردید ، کل جمعیت تعداد کارکنانی است که برای آن سازمان کار می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *